Invitations for Oregon Installation of Officers
Thu June 22nd Blue Mt. #52 at 7:30 p.m.
McKenzie Hall at 18th and Division in Elgin, OR.
WM-elect Carrie Bingaman & WP-elect John Hatton.
June 24 Parkrose #151 Open Installation at 1:00 p.m.
Masonic Temple at4812 NE 102 nd Ave in Portland, OR.
Installing: GAnn ThomasDokka, PGM. WM-elect Kathy Smithhisler & WP-elect Paul Blackburn.
Sun June 25th Tualatin #31 at 1:00 p.m.
Masonic Temple at 176 N. 2nd in Hillsboro, OR.
WM-elect Cindy DeRoos & WP-elect Jay Carey
Indoor Picnic Reception following Installation. Note: Please
dress cool. Ladies – summer dresses/skirts
gentleman: pants/short sleeve shirts, no jackets
Sun June 25th Pioneer #28 at 2:00 p.m.
Abernathy Grange #346 at 15745 Harley Avenue in Oregon City, OR.
WM-elect Marjorie Sloan & WP-elect John Olson, PGP.
Tue June 27th Joseph's Valley #50 Open Installation at 7:00 p.m.
Masonic Temple at 3rd and Maim Street in Joseph, OR.
June 29th Rogue River Daylight #186 at 1:00 p.m.
Live Oak Grange Hall at 120 Gardiner Street in Rogue River
WM-elect Hazel Griffith & WP-elect Michael Beene.
Fri Jun 30th Star #69 Open Installation -MOUNTAIN TIME 7:00 p.m.
Masonic Temple at 140 SW 2nd Street in Ontario, OR.
WM-elect Cindy Vincent
Sat July 1st Silver Wave #18 at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 1904 ½ 2" Street in Tillamook, OR.
WM-elect Temera Porter & WP-elect John Glines.
Wed July 5th Tigard Orenomah #174 at 7:00 p.m.
Sherwood Masonic Temple at 22536 SW Washington Street in Sherwood, OR.
Installing: WGM Stephanie Beall & WGP Dick Varner, PGP. WM-elect Stephanie Stadjuhar.
Thu July 6th Newberg #55 at 7:00 p.m.
Masonic Temple at 402 E. Sheridan in Newberg, OR. Installing: WGM Stephanie
Beall & WGP Dick Varner, PGP. WM-elect Ruth Hughes & WP-elect: Larry Trip.
Fri July 7th Valiant Sellwood at 7:00 p.m.
Washington Masonic Center at 3612 SE 52 nd Ave in Portland, OR.
WM-elect Jennifer Moyer & WP-elect Dan Moyer.
Sat July 8th Evergreen #41 at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 145 Arthur Street in Woodburn, OR.
WM-elect Loretta Donnelly & WP-elect John H. Donnelly II.
Sat July 8th Barzillai #16 at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 431 SW 1st in Albany, OR.
WM-elect Shirley Taylor & WP-elect James Taylor.
Sat July 8th Marguerite #60 at 5:30 p.m.
Masonic Temple at 431 SW 1st in Albany, OR.
WM-elect Krystal Clason & WP-elect Bill Dobrinin.
Sun July 9th Josephine #26 at 11:30 a.m.
Grants Pass Masonic Center at 320 NW “E” Street in Grants Pass, OR.
WM-elect Katie Hannon & WP-elect Daryl Forde
Sun July 9th Mizpah #30 at 1 p.m.
Shrine Hall at 315 N. 18 th Street in St. Helens, OR.
Installing: WGM Stephanie Beall & WGP Dick Varner, PGP.
WM-elect Noydena Douglas & WP-elect Michael Hamshar.
Sun July 9th Redmond #109 at 2:00 p.m.
Rebekah Lodge at 639 NW Kingwood Ave in Redmond, OR.
WM-elect Brenda Smalley & WP-elect Ron Terry, PGP.
Sun July 9th Victoria #76 at 4:00 p.m.
Masonic Temple at 5140 Chicago in Turner, OR.
WM-elect Linda-Jean Bird-Harris & WP-elect Myles McMillian.
Mon July 10th Golden Rule #131 at 10:00 a.m. *MOUNTAIN TIME
Rebekah Lodge at 639 NW Kingwood Ave in Redmond, OR.
WM-elect Brenda Smalley & WP-elect Ron Terry, PGP.
Tue July 11th Friendship Rose Open Installation at 7:00 p.m.
Washington Masonic Center at 3612 SE 52 nd Ave in Portland, OR.
Installing: WGM Stephanie Beall & WGP Dick Varner, PGP.
WM-elect Diana Ruth & WP-elect Armond Anderson.
Fri July 13th Euclid #70 at 7:30 p.m.
Greater Jefferson Community Center at 107 N. Main Street in Jefferson, OR.
WM-elect Diane Gay & WP-elect Robert Johnson. Please note the new address.
Fri July 14th Beaver #106 Open at 7:00 p.m.
Masonic Temple at 4690 SW Watson in Beaverton, OR.
WM-elect Teri Lynn Douglas & WP-elect Daniel Douglas.
Sat July 15th Alpine #82 at 10:00 a.m.
Sumpter Masonic Temple at 290 NE Columbia Street in Sumpter, OR.
WM-elect Dorothy “Dottie” Miles & WP-elect Gregg Miles.
** Postponed Oakland #91 **
Masonic Temple at 920 SE Cass in Roseburg, OR.
WM-elect Leslie Van Etten & WP-elect Bernie Van Etten.
Sat July 15th Wabanang #127 at 1:00 p.m.
Masonic Temple at SE 2nd and Conyers in Clatskanie, OR.
Installing: WGM Stephanie Beall & Installing Patron: Mark Reed.
WM-elect Jackie Groulx & WP-elect Bruce Holsey.
Sat July 15th Martha #48 at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 626 Winchester in Reedsport, OR.
WM-elect Cathie Kent &
WP-elect CB Brooks.
Sat July 15th Naomi #22 at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 140 SW Clay in Dallas, OR.
WM-elect Patti Baldwin & WP- elect Lloyd “Bud” Graham.
Sun July 16th Adah #34 Installation at 10:00 a.m.
Masonic Center at 301 S. Main in Independence, OR.
Installing: WGM Stephanie Beall and WGP Dick Varner, PGP.
WM-elect Mary Anne Dougherty & WP-elect Hank Dougherty.
Mon July 17th Grande Ronde Valley #49 Open Installation at 7:00 p.m.
Union Masonic Hall at Center & South Main Street in Union
Tue July 18th Gervais #118 Open Installation at 7:00 p.m.
Masonic Temple at 9222 Portland Road in Brooks, OR.
WM-elect Anna Broxson & WP-elect Don Broxson, PGP.
Wed July 19th Maple #95 CLOSED Installation at 7:30 p.m.
Gateway Masonic Hall at 34 SW 4th Street in Warrenton, OR
Sat July 22nd Esther #11 at 10:00 a.m.
Baker City Masonic Temple at 2191 Main Street in Baker City, OR.
WM-elect Florence Roark & WP-elect Marc Strong, PGP.
Sat July 22nd Reames #66 at 10:00 a.m.
Masonic Temple at 975 Phoenix Road in Medford, OR.
WM-elect Lyn France & WP-elect Billy Thompson.
Sat July 22nd Hope #13 at 2:00 p.m.
La Grande Masonic Temple at 1303 ½ Adams in La Grande, OR.
WM-elect Suzen Fors & WP-elect John Scott Harvey, PGP
Sat July 29th Doric #53 Open Installation at 2:00 p.m.
Masonic Temple at 2002 Union Ave in North Bend, OR.
Updated 6/26
- - -