Past Grand Matrons & Patrons

* Deceased       +Demit        ~Dropped

AFFILIATED PAST GRAND MATRONS & PAST PATRONS

* Jennie Griswold (Martha Washington #14) PGM Michigan

* Elizabeth Luckey (Martha Washington #14) PGM Idaho

* Nellie E. Scott (Corinthian #54) PGM North Dakota 

~ Betty Groshart (Tigard #174) PGM Wyoming 

* Milton Bakke (Cottage Grove #4) PGP Minnesota 

* Lyman E. Smith (Rose Croix #148) PGP Montana 

* Lavona Nelson Stump, PGM (Temple #140)  Nevada

Nancy Evans, PGM (Queen Esther #101) Nevada 

Jerry Evans, PGP (Queen Esther #101) Nevada 

Susan Warner, PGM (Golden Rule #131) Idaho 

Le Roy Austin, PGP (Golden Rule #131) Idaho

Robert Barclay, PGP (Pioneer #28) Idaho

*Stanley Barker, PGP (Golden Rule #131) daho

Calvin Russell, PGP (Newberg #55) Washington

HONORARY MEMBERS OF GRAND CHAPTER

* Nellie McKinley, PG Secretary (1908-1939) Camellia #27 

* Isabella Rugg, PG Treasurer (1928-1930) Multnomah #104 

* Isabella M. Low, PG Treasurer (1930-1945) Troutdale #80 

* Laura Bretscher, Gr. Sec. Emeritus (1944-62) Pioneer #28 

* Mary Lou Denham, Gr. Tres Emeritus (1956-63) Sellwood #92 

* Mary E. Miller, Gr. Sec. Emeritus (1962-77) Sellwood #92 

* Molly Dott Lippert, Gr. Sec Emeritus (1977-84) Daphne #139 

* Aino Bossio, Gr. Tres Emeritus (1973-85) Troutdale #80 

*  Meryl Bortvedt, Gr. Sec Emeritus (1984-90) Beaver #106 

*  Gracie Armstrong, Gr. Sec Emeritus (1997-02) Mt. Scott #110 

*  Bud Smith, PGP, Gr. Tres Emeritus (1995-99) Adah #34 

*  Stella Bryant, Gr. Warder Emeritus (2013) Forest #42  

Alvera M. Becker, Gr. Tres Emeritus (1985-95) Friendship Rose #148  

Dorothy Inman, Gr. Sec Emeritus (1990-97)  

    -Burns #40 & Tigard Orenomah #174

Jodie Tibbetts, Gr. Tres Emeritus (1999-03) F

    -Friendship Rose #148 & Sunrise #97 

Judy C. Smith, Gr. Sec Emeritus (2002-2005, 2010) Laurel #113  

E‘Laine Armstrong, Gr. Sec Emeritus (2005-2010) 

    -Mt. Scott #110, Parkrose #151

Chris Nacheff Maneker, Gr Sec Emeritus (2010-2017) 

    -North Star #121 & Daphne #139

Closed & Consolidated Chapter Information

1800’s

1889

* Mary E. McCall (Alpha # 1)

* Robert A. Miller (Adarel # 3)


1890

* Julia Abraham (Roseburg # 8)

* A. C. Jones (Roseburg # 8)

1891

* Betty Ann Miller (Adarel # 3)

* M. F. Rapp (Roseburg # 8) 


1892

* Rose J. Wilson (St. Mary‘s # 9)

* Wiley B. Knowles (Knowles # 12)

1893

* Josephine D. Crocker (Alpha # 1)

* N. B. Crane (Martha Washington # 14)


1894

* Annette Weatherford (Barzillai # 16) 

* J. H. Bridgeford (Miriam # 20)

1895

* Margaret E. Kellogg (Myrtle # 15) 

* J. H. Bridgeford (Miriam # 20)


1896

*  Frances A. Helm (St. Mary‘s # 9) 

* John Vert (Bushee # 19)

1893

* Josephine D. Crocker (Alpha # 1)

* N. B. Crane (Martha Washington # 14)


1894

* Annette Weatherford (Barzillai # 16) 

* J. H. Bridgeford (Miriam # 20)

1897

* Madeleine Conkling (Roseburg #8)  MWGM-1904-1907 

* Charles C. Poling (Integrity # 35)


1898

* Madeleine B. Conkling (Roseburg # 8)

* L. M. Davis (Camelia # 27) 

1899

* Margaret Lutke (Myrtle # 15) 

* Thomas F. Ryan (Pioneer # 28) 

1900-1949

1900

* Jessie S. Vert (Bushee # 19)

* E.W. Haines (Forest # 42) 


1901

* Clara A. Marsden (Burns # 40)

* Charles W. Miller (Camelia # 27

1902

* Alice E. Townsend-Lynn (Naomi # 22)

* Darwin Bristow (Cottage Grove # 4) 


1903

* Helen P. Gatch (Chadwick # 37)

* Charles F. Wiegand (Camelia # 27) 

1904

* Della Houston (Rose City # 86)

* Oliver P. Coshow (Roseburg # 8)


1905

* Inez Ryan (Pioneer # 28) 

* George M. Hyland (Rose City #86) MWGP 1916-1919

1906

* Bay L. Sherwin-Parry (Alpha # 1) 

* Charles C. Parker (Barzillai # 16)


1907

* Florence M. Bargelt (Doric # 53) 

* Fredrick S. Dunn (Evangeline # 51) 

1908

* Jennie Reames (Aloha # 61) 

* George W. Stapleton (Rose City # 86)


1909

* Antoinette Stiles (Corinthian # 54) 

* H. T. Botts (Silver Wave # 18) 

1910

* Jennie Gilham Rinehart (Olive Branch # 62) 

* Hugh T. Boyd (Myrtle # 15) 


1911

* Pauline Moore Riley (Esther # 11) 

* Clyde Evans (Rose City # 86) 

1912

* Margaret Hayter (Naomi # 22) 

* James E. Godfrey (Chadwick # 37)


1913

* Mary M. Reisacher (Condon # 23) 

* J. Francis Drake (Corinthian # 54) 

1914

* Nellie McGowan (Reames # 66) 

* Charles H. McGirr (Myrtle # 15) 


1915

* Mary Houck (Roseburg # 8) 

~ A. E. Pierce (Rose City # 86) 

1916

* Dora B. Schilke (Hope # 13) 

* J. O. McLaughlin (Hood River # 25) 


1917

* Lena C. Mendenhall (Corinthian # 54) 

* Charles A. Howard (Beulah # 6) 

1918

* Mabel Settlemier (Evergreen # 41) 

* Harley H. Young (Martha Washington # 14) 


1919

* Alberta McMurphey (Evangeline # 51)

* Edward E. Kiddle (Hope # 13) 

1920

* Ida Umbach (Oriental # 5)

* Leslie S. Parker (Portland # 97) 


1921

* Minnie Letson (Star # 69) 

* Frank J. Miller (Barzillai # 16)

1922

* Theresa Castner (Hood River # 25)

* George H. Burnett (Chadwick # 37) 


1923

* Stella Kellogg-Drake (Corinthian # 54)

* William Robinson Boone (Myrtle # 15) 

1924

* Mary Alice Burdett (Knowles # 12) 

* R. Frank Peters (Tualatin # 31)


1925

* Caroline Lewis (Maple # 95) 

* Daniel O. Webster (Minerva # 105) 

1926

* Lenora H. Kerr (St Mary‘s # 9) 

* John H. Rankin (Sunnyside # 128) 


1927

* Margaret Barnes (Josephine # 26) 

* H. Wayne Stanard (Zenith # 94) 

1928

* Bess Setters (Fern # 38) 

* Gilbert H. Charters (Sellwood # 92) 


1929

* Elizabeth Tipton (Martha Washington # 14) 

* George T. Chochran (Hope # 13)

1930

* Carrie Jackson (Esther # 11)

~ Frank E. Mangold (Corinthian # 54) 


1931

* Minnie White (Myrtle # 15)

* J. H. Hardy (Alpha # 1)

1932

* Anna M. Ellis (Miriam # 20) 

* Frank S. Baldwin (Newberg # 55) 


1933

* Monnie Hauser (Chadwick # 37) 

* Rex W. Davis (Barzillai # 16) 

1934

* Edith Phillips Holt (Friendship # 115) 

* Milton L. Meyers (Chadwick # 37) 


1935

* Inez Glaisyer (Beulah # 6) 

* W. Percy Folsom (Bushee # 19) 

1936

* Myrtle B. Peterson (Star # 69) 

* Milo B. Mack (Myrtle # 15)


1937

* Hazel Ingram Folsom (Columbia # 33)

* John L. Gary (Pioneer # 28) 

1938

* Helen Priday Richards (Concordia # 133) 

* Phil C. Jones (Rose City # 86) 


1939

* Dora Stipe (Beaver # 106) 

* Ben H. Nicols (St. Mary ‘s # 9) 

1940

* Hallie Huntington (Evangeline # 51)

* William J. McKenzie (Portland # 97) 


1941

* H. Fay Ambrose (Camelia # 27) 

* Phil M. Schweizer (Adah # 34) 

1942

* Marjorie Simpson (Kellogg # 157)

* David O‘Dell Bennett (Mizpah # 30)


1943

* Dr. June Martin (Doric # 53) 

* Lloyd K. McRae (Ionic # 102) MWGP 1955-1958 

1944

* Hazel Foster (Carnation # 44)

* Oliver Hurtig (Waverly # 134)


1945

* Hazel Graham (Silver Wave # 18) 

* Sylvan O. West (Rose Croix # 148) 

1946

* Lorena McNair (Alpha # 1) 

* Cecil Greene (Friendship # 115)


1947

* Catherine Felger (Rose City # 86) 

* Roy H. Hatfield (Corinthian # 54) 

1948

* Ilma Thum (Cottage Grove # 4) 

* Rex Hartley (Euclid # 70)


1949-1950- Nifty-Fifties

* Edna Throne (Wabanang # 127) 

* F. Leslie Bass (Troutdale # 80) 

1950-2000

1950-1951– Fifty Wonders

* Pearl McClay (Hope # 13) 

* Conwell Davy (West Gate # 156) 


1951-1952 - Fifty-Tooters

* Alice R. Robinson (Adah # 34) 

* Leon B. Baketel (Kellogg #157) 

1952-1953 – The Lee-L’s

* Lelia Wimberly (Roseburg # 8)

* Elton A. Schroeder (Elgin # 24)


1953-1954 - Melody Corps of ‘54

* Irene McKinley (Myrtle # 15)

* Howard C. Belton (Laurel # 113) 

1954-1955 – 55er’s

* Louise Irving (Concordia # 133) 

* Herman M. Johnston (Chadwick # 37)


1955 – Merry Mixers

* Carlotta Wiseman (Josephine # 26) 

+ A. Ray Martin (Evangeline # 51) 

1956-1957 – Belles and Beaux

* Bertha O. Bond (Camelia # 27)

* Walter R. Bailey (Columbia # 33) 


1957 – Double Daters

* Laurose Hibberd (Blue Mountain # 52) 

* M. Edwin Cox (Roosevelt # 154) 

1958-1959 - Starlighters

* Daisy Thomsen (Hood River #25) 

* Chester A. Felt (Burns #40)


1959-1960 – Minute Mixers

* Celeste Dickinson (St. Mary ‘s #9) 

* Ronald L. Gilson (Marguerite #60) 

1960-1961 – Rainbow Rays

* Mattie Hermann (Maple #95) 

* W. Morris Boughner (Reames #66)


1961-1962 – Jewel Tones

* Elsie Oliotti (Minerva # 105)

* Maldwyn C. Evans (Forest # 42) 

1962-1963 - Weaties

* Florence Jaeger (Condon # 23)

* Eldon Cone (Venus # 129) 


1963-1964 – Diamond Gems

* Virginia Wright (Valentine # 98)

* Kenneth Blair (Tigard # 174) 

1964-1965 – Silver Bells

* Merle L. Lamar (Ramona # 58)

* Claude F. Sanders (Martha # 48) 


1965-1966 – Happy High of 65’s

* Lillian Davis (Forest # 42) 

* Paul W. Sorensen (Bushee #19) 

1966-1967 – Golden Keys

* Margery Jones (Bend # 109) 

* Harold Gribble (Mt. Scott # 110)


1967-1968 – Star Lights

* Laurie Woodard (Rose Croix # 148)

* Gordon A. Barker (Chadwick # 37) 

1968-1969 - Shipmates

* Winifred Nelson (Doric # 53)

* Leo V. Brown (Waluga # 146)


1969 -1970 – Golden Hearts & Arrows

* Muriel Baer (Trinity # 175)

* Ted Roadman (Oakland # 91)

1970-1971- Noteables

* Grace I. Laughlin (Temple # 140) 

* Alan Lundberg (Silver Wave # 18)


1971-1972 – The W-W’s

* Virginia Wilkinson (Ruth # 32) 

* Karl Wipper (Victoria # 76) 

1972-1973 - Navigators

* Mary Ristola (Fern # 38)

* Lester Langdon (Mizpah # 30) 


1973-1974 – The Ramblers

* Muriel Rose (Josephine # 26) 

* Merrill Stanley (Troutdale # 80)  

1974-1975 – Crown Jewels

Marjorie Wilson (Sweet Home # 164) 

* Dick Skiles (Annie Fulton # 124) 


1975-1976 – Bell Ringers

* Dorothy Dewing (Waluga # 146) MWGM 2000-2003

* Charles C. Dodd (Ainsworth # 176)  

1976-1977 – The Pioneers

* Genevieve Powell (Bethlehem # 78) 

* Dick Barklow (Curry # 135) 


1977-1978 - Astrolites

*Betty Angstead (Mt. Hood # 144)

*John Pitman (Esther # 11) 

1978-1979 - Cruisers

* Stella Miller (Beulah # 6)

* Victor Kahler (Naomi # 22)


1979-1980 – Star travelers

* Dorothy Doane (Meridian # 179)

* Jack Smith (Sunrise # 97) 

1983-1984 - Shamrocks

* Patsy Taylor (Josephine # 26) 

* Claude Smith (Adah # 34) 


1984-1985 – Pied Pipers of Hamlin

Betty Hamlin Thatcher (St. Mary ‘s # 9) 

* Ken Kerr (Friendship # 115)

1980-1981 - Angels

* Charlotte Pawelski (Newberg #55) 

* J. Robert Meyer (Laurel # 113) 


1981-1982 – Tick Tocks

* Raema Laurence (Hope # 13)

* Earl Spencer (Western Star #64) 

* Hilmer Horn (Bushee # 19) 

1985-1968 – Sunbeam SuperStars

* Anita Stafford (Beaver # 106)

* Everett King Sr. (Satellite # 165) 


1986-1987- Cherry Blossoms & Pits

* Sallie Hansen Seaman (Cherry # 177

* Joe Warden (Ainsworth # 176)

1987-1988 – Star Builders

* Virginia Kendrick (Pioneer # 28) 

Ron Terry (Redmond # 120)


1988-1989 – Centennial Beacons

Gail M. Giles (Gold Beach # 161)

* Charles Minsinger (Parkrose #151)

1989-1990 - Patriots

* Minnie Watts (Marguerite # 60)

 John Welch (Forest #42)


1990-1919 – Ninety Wonders

*Arlene Beach (Waverly # 54)

* Jerry Vawter (Alpha # 1 & Reames # 66)

1991-1992 – Columbia Gems

* Marie Bensel (Queen Esther # 101)

* Arnold Buchan (Euclid # 70)


1992-1993 - Diplomats 

* Louise Johnson (Mizpah # 30)

Myron Miles (Alpine # 82

1993-1994 – Star Tracers

Glenda Larkin (Doric # 53)

John Olson (Pioneer # 28)


1994-1995 - Voyagers

Shirley Lawson (St Mary‘s # 9) Voyagers

* Stewart Guthery (Queen Esther # 101) 

1995-1996 - Sophisticates

Elena Sipp (Sunrise # 97) Sophisticates

Rod Lippert (Daphne # 139)


1996-1997 - Victorianns

Ann Ingalls (Inland # 136) 

*Albert Schultz (Adah # 34)

1997-1998 – Memory Makers

Rosemary Farris (Newberg # 55) 

Doyle Baer (Mizpah # 30)


1998-1999 – Century Stars

Sue Mills (Aloha # 5)

* Bob Saunders (Reames # 66)

1999-2000 - Patricians

Patty Bresler Buchan (Marguerite #60,Redmond #109)

* Bob Richmond (Esther # 11)

2000 - CURRENT

2000-2001 – Bridge Builders

Kathy McClain (Beaver # 106)

Loren Newkirk (Victoria # 76)


2001-2002 - Stardusters

Darlene Wanker (Carnation # 44, Redmond #109)

* Brent  Dart  (Beaver # 106, Sunrise # 97)

2002-2003 – Dream Weavers

Penny B. MacKinnon (Orchid # 150)

Harry Baker (Reames # 66) 


2003-2004 – Sparklers

Lin Stanton (Aloha # 5)

Dave Jennings (Laurel # 113)

2004-2005 – Victorian Jewels

Diane Gay (Euclid # 70

Jim Hussey (Victory # 130) 


2005-2006 – Star Seekers

* Karri Frahler (South Gate Kellogg # 149) 

* Jon Strong (Barzillai # 16)

2008-2009 – Oregon Gems

Theresa McKinley (Amity (# 87

Marc Strong (Esther # 11) 


2009-2010 – Honey Bears and Bumblebees

Rebecca Price (Golden Rule # 131)

Joseph W. Jarvis (Blue Mountain # 52) 

2012-2013 – Forget-Me-Nots

Anna (Knecht) Barclay 

(Pioneer #28 & Tigard Orenomah # 174)

John Scott Harvey (Blue Mountain #52 & Hope #13)


2013-2014 – Shooting Stars

G Ann Thomas (Bushee #19 & Queen Esther #101)

Craig Sipp (Alpine #82 & Grande Ronde Valley #49) 

2006-2007 – Lamplighters 

Marymargaret Holstein 

(Valiant-Sellwood # 92 & Sunset-Fuchsia # 163) 

Dick Varner (Blue River # 158)


2007-2008 – Earth Angels

Sharon Baker (Reames #66)

Hunt M. Compton (Knowles # 12) 

2010-2011 – Storytellers

Connie Harris (Daphne # 139

* Garrett Cooke (Concordia # 133)


2011-2012 - Visionears

* Carolyn Beecher (Valiant Sellwood #92 & Pioneer #28)

Don Gay (Meridian # 179, Euclid #70)

2014-2015 – Merry Makers

Judy Rooth (Victoria #76

Don Broxson (Adah #34 & Gervais #118)


2015-2016 – Smiling Hearts

Karen Beebe (Creswell Star #96 & Meridian #179)

Kenneth Cochran (Mt. Scott #110)

2016-2017 – Cyrstal Snowflakes

Michelle Combs (Josephine #26 & Adarel #3)

Alan Beebe (Creswell Star #96 & Meridian #179)


2017-2018 - Pathfinders

Gloria Varner (Meridian #179

Jay Saatkamp (Valiant Sellwood #92 & Pioneer #28)

2018-2019 - Hares & Hatters

Melissa Metz ( Barzillai #16, Martha #48)

John Thomas (Queen Esther #101)

updated 4/22/2019